Proiect in  desfasurare :

"Dialog pentru participarea activa a tinerilor bistriteni"

Finantator
: Directia judeteana de Sport si Tineret

Asociatia Impact Bistrita

Comunicat de presa

“ Dialog pentru participarea activa a tinerilor

In perioada 1 iulie 2011 – 20 august 2011 , Asociatia Impact Bistrita implementeaza proiectul finantat (10 %)  de Directia Judeteana de Sport si Tineret Bistrita.

Proiectul propus de organizatia noastra « Dialog pentru participarea activa a tinerilor bistriteni » are ca scop implementarea unor activitati de constientizare a importantei  voluntariatului in randul diferitelor categorii de tineri  din orasul Bistrita, prin organizarea  unor mese rotunde la care vor participa atat tineri cu experienta in domeniul voluntariatului cat si tineri care doresc  sa devina voluntari.

Prin proiectul  propus vom contribui nu numai la motivarea tinerilor proveniti din medii nestimulative, ci si la oferirea posibilitatii realizarii unor schimburi de idei si de opinii, in scopul  dezvoltarii  participarii active in randul tinerilor bistriteni. Schimbul de  bune practici in randul acestora va duce la cresterea  capacitatea de  gestionare a  proiectelor  de tineret din orasul nostru.

Pe parcursul proiectului tinerii reprezentand organizatii neguvernamentale din  Bistrita,  vor participa la 3  mese rotunde organizate la sediul Asociatiei Impact Bistrita. In cadrul meselor rotunde vor fi dezbatute teme de interes pentru tinerii bistriteni, precum metode si practice de sporire a implicarii tinerilor in problemele comunitatii.

Pentru contacte: Diana Alexadrina Moldovan – Manager de proiect – 0756 65 41 51

Aparitie in presa locala :

1. Calendarul de desfasurare a meselor  rotunde ( forum )

10 August ora 17.oo  : " Educatia tinerilor intre formal si nonformal "  - Realizat

fotografii din cadrul desfasurarii mesei rotunde aici :

17 August ora 17.oo  : " Voluntariatul intre dezvoltare si implicare "   -

24 August ora 17.oo  : " De la idee la proiect - surse de finantare "      -