Proiecte 2012 :

13. Big Brother - Big Sister

Saptamana Nationala a Voluntariatului

14-20 mai 2012

SNV va duce poVESTEA voluntariatului in toate comunitatile unde exista organizatii si institutii care implica voluntari, centre de voluntariat. scoli, biblioteci si grupuri cu initiativa!

SNV este un eveniment national anual menit sa mobilizeze cat mai multe organizatii si voluntarii pe care acestia ii implica, pentru a sarbatori impreuna voluntariatul, pentru a atrage sprijinul comunitatii pentru acesta si pentru a recunoaste public activitatea voluntarilor. SNV inseamna evenimente de crestere a profilului voluntarilor in comunitate si actiuni de voluntariat public pentru:

*protectia  animalelor
*sprijinirea celor dezavantajati

* dezvoltarea comunitatii
*promovarea valorilor voluntariatului
*sport si stil de viata sanatos
*educatie

In acest an poVESTEA Voluntariatului ajunge si la Bistrita, Asociatia Impact Bistrita impreuna cu partenerii sai  locali organizeaza in perioada : 14 Mai - 17 Mai o serie de evenimente dedicate voluntarilor bistriteni .

SNV 2012 a ajuns la final, insa povestea merita spusa mai departe. Va multumim pentru entuziasm si implicare in aceasta editie pe cat de ploioasa, pe atat de minunata, a Saptamanii Nationale a Voluntariatului. In ultimii 11 ani acest eveniment a crescut semnificativ, de la an la an, implicand tot mai multe ONGuri locale, institutii, scoli, biblioteci, grupuri informale.

Fotografii din cadrul evenimentului desfasurat la Bistrita  :

Proiectul Reteaua Tinerilor Lideri

reteaua%20liderilor%20afis.jpg

Scopul proiectului  este crearea unei structuri dedicate tinerilor din judetul nostru. Prin intermediul proiectului tinerii din mediul rural si urban isi pot exprima opinile . Dorim sa dezvoltam, pe viitor activitatile dedicate tinerilor si astfel sprijinul acestora este vital .

Dorim sa  creştem capacitatea de dialog dintre tinerii din mediul rural si cel urban .

Reteaua Tinerilor Lideri este un proiect initiat de Asociatia Impact in colaborare cu Consiliul Judetean al Elevilor Bistrita – Nasaud, Inspectoratul Scolar Bistrita Nasaud  si

finanatat de Sc. Comlorela Srl Bistrita